E45 Nol-Älvängen

E45 mellan Göteborg och Trollhättan skall byggas ut till en fyrfilig motorväg samt dubbelspår för järnvägen då efterfrågan på mer godstågskapacitet och bättre regionala transportförbindelser har ökat men även ökad trafiksäkerhet har varit en anledning till ombyggnaden.

Hela sträckan är uppdelad i olika etapper och bl a på Etapp 22 Nol-Älvängen lägger vi tre lager asfalt på uppdrag av Peab Sverige Division Anläggning. Kvalitetskraven är tuffa och hela jobbet skall utöver konventionella krav mätas med värmekamera.

Om ni vill veta mer vad som händer kring E45 Göteborg-Trollhättan och Norge-Vänerbanan så har BanaVäg i Väst har lagt upp en projektfilm om hela ombyggnaden kring E45 på You Tube.

Fakta

Beläggningsarbete 2008-2012 Peab Sverige AB

Karta

Visa på stor karta
Peab Asfalt AB, Margretetorpsvägen 84, 260 92 Förslöv. Tel växel +46 431 890 00, fax +46 431 451 700.